Czy warto iść na studia wyższe?

26-03-22 | Autor postu @Admin
dlaczego warto isc na studia wyzsze

Jakie kierunki studiów warto wybrać?

Studia to inwestycja w Twoją przyszłość. Ale czy warto za nią płacić? Plusy i minusy kształcenia wyższego to poważna kwestia. Studia mogą dać Ci przewagę na rynku pracy i przygotować Cię do osiągnięcia sukcesu. Może też sprawić, że będziesz mieć zbyt duże długi i nie będziesz mieć pracy. Odpowiedź zależy od konkretnej sytuacji i osobistych celów. Poniżej przedstawiamy korzyści i zagrożenia związane z podjęciem studiów.

Jeśli chcesz dostać się na kierunki, na które jest największe zapotrzebowanie w Polsce, musisz wybrać kierunek studiów, który jest zgodny z rynkiem pracy. Ogólnie rzecz biorąc, oznacza to wybór dziedziny, w której są dostępne miejsca pracy.

Najlepiej opłacane kierunki studiów w Polsce to:

• inżynieria - nauki rolnicze, weterynaryjne i pokrewne - biznes, zarządzanie i marketing - informatyka i nauki informacyjne - zawody medyczne - sztuka, nauki humanistyczne i społeczne - nauki przyrodnicze i matematyczne.

Ile zarabiają absolwenci studiów wyższych?

Przeciętne wynagrodzenie absolwenta szkoły wyższej w Polsce wynosi około 4000 zł miesięcznie.

Wynagrodzenie różni się znacznie w zależności od rodzaju wykonywanej pracy i posiadanego doświadczenia. Najniższe płace są zazwyczaj w branży usługowej.

Jeśli masz wykształcenie wyższe, możesz negocjować z pracodawcą wyższe wynagrodzenie.

studiowanie zalety

Jakie są zalety studiowania na wyższej uczelni?

• W Polsce można uzyskać wykształcenie na światowym poziomie. Polski system edukacyjny jest światowej klasy. W rzeczywistości jest jednym z najlepszych w Europie. Standard nauczycieli i infrastruktury jest wysoki. Ponadto Polska ma jedną z najwyższych stóp zwrotu z edukacji w Europie.
  • Wiele się nauczysz i rozwiniesz swój umysł. Studiując na uniwersytecie w Polsce, rozwiniesz swój umysł. Nauczysz się nowych umiejętności i zyskasz perspektywę, której nie da się uzyskać poza uczelnią. Poznasz też inteligentnych ludzi z różnych środowisk i odkryjesz wartość różnorodności.
  • Uzyskasz dyplom, który będziesz mógł wykorzystać w swojej przyszłej karierze zawodowej. Pracodawcy przy zatrudnianiu biorą pod uwagę lata edukacji i doświadczenia. Uzyskanie dyplomu uniwersyteckiego oznacza, że spędziłeś więcej czasu w szkole i zdobyłeś więcej umiejętności. Daje Ci to przewagę nad absolwentami szkół średnich.
  • Polska ma jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie. Polska gospodarka rozwija się bardzo szybko. Ten wzrost przyciąga coraz więcej międzynarodowych firm. Szybko rośnie też liczba firm zagranicznych inwestujących w Polsce i zatrudniających co roku absolwentów.

Co dają studia wyższe?

Studiowanie na uniwersytecie w Polsce ma wiele zalet. Niektóre z nich to:

• Życie towarzyskie na terenie kampusu. Studenci często wstępują do klubów lub organizacji działających na terenie kampusu. Kluby te często mają charakter rozrywkowy i są świetnym sposobem na poznanie innych studentów i nawiązanie nowych przyjaźni. Jeśli szukasz miejsca, w którym mógłbyś poznać ludzi, uniwersytet jest świetnym miejscem, by zacząć.
  • Łatwy dostęp do praktyk. Wielu polskich studentów odbywa praktyki w czasie przerwy letniej lub świątecznej. Praktyki to świetny sposób na poznanie prawdziwego świata przed ukończeniem studiów. Jest to również świetny sposób na zarobienie trochę pieniędzy do kieszeni.
  • Dostęp do zajęć kulturalnych. Każdy uniwersytet w Polsce posiada centrum kulturalne, które oferuje zajęcia, koncerty i wykłady. Jest to świetny sposób na poznanie ludzi o podobnych zainteresowaniach i nawiązanie przyjaźni, którzy chcą zostać w Polsce po ukończeniu studiów.
  • Bezpłatna opieka zdrowotna i bezpłatna edukacja. Każdy student, który studiuje w Polsce, jest objęty państwowym systemem opieki zdrowotnej. Jest ona bezpłatna i nie trzeba płacić za wizyty lekarskie ani za leki na receptę. Również edukacja jest bezpłatna dla wszystkich polskich studentów, niezależnie od czasu trwania studiów.

Jak widać, studia wyższe w Polsce to świetny wybór dla studentów, którzy szukają wykształcenia, które będzie im dobrze służyć w prawdziwym świecie. Zarówno życie towarzyskie, jak i łatwy dostęp do praktyk sprawiają, że studia w Polsce to świetne miejsce do poznania przyszłych pracodawców.